Sharanagati

Collected words from talks of Swami Tirtha




(Szvámí Tírtha, 2018. 05.05-ei rilai előadásából)

(az előző hétfői tanítás folytatása)

Legutóbb Dzsíva gószvámínak a különböző hangulatú mahámantra magyarázatairól beszélgettünk. Elsőnek az aisvarja, fenség-tudatú megközelítését olvastuk, illetve megállapítottuk, hogy ez nagyon közel áll az emberekhez és igen felemelő távlatokat nyit meg a számunkra. Szóval mit gondoltok, álljunk meg itt, és fejezzük be az erről való eszmecserét, megelégedve ezzel a nagyon magas szintű magyarázattal?
Válasz: Ne!
Szvámí Tírtha: Szóval, nem vagytok elégedettek ezzel a belső békével, sem az összes bűnös cselekedet illetve azok visszahatásainak megszüntetésével, sem a lelki boldogság elérésével? Mi van még ezeken kívül? Idézzük fel Dzsíva gószvámí szavait és lássuk, mi mást tartogat még a számunkra.
Tehát a következő hangulat a Szent Nevek értelmezéséhez: ‘A mahámantra édes lelki ízekkel teli magyarázata’. ‘Miért hívják Őt Harinak? Az isteni igazságot, a Legfelsőbb Lélek gyönyör-formáját felfedve elveszi [harati] a tudatlanságot s annak következményeit, ezért Harinak nevezik.’ Tehát emiatt nevezik Őt Harinak.
Már a beszélgetésünk legelején egyetértettünk abban, hogy Hari az, aki megszabadít a terhektől, itt pedig megtudjuk, hogy Ő az, aki elveszi a tudatlanságot, és feltárja az isteni igazságot. Ez az idézet az ánanda-vigrahát említi, és tudjuk, hogy a vigraha ‘formát, megtestesülést’ jelent, az ánanda pedig ‘boldogságot, lelki boldogságot’. Tehát az ánanda-vigraha, amikor a Legfelsőbb felfedi gyönyör-formáját, Ánandamaját, ami a legfőbb természetére erre az örömlényegűségre utal.
Ezzel szemben miből áll a mi testünk? Különféle anyagi összetevőből, például kétharmad rész vízből, aztán itt-ott egy-két csontból, néhány izom a fiúknak, illetve extra szövetek a hölgyeknek. Összekeverünk különböző anyagokat, és máris kapunk egy testet. Sokszor a sásztrák nem túl idealistán fogalmaznak a testtel kapcsolatban. Nem akarok itt részletekbe bocsátkozni, de valójában a testünk magában hordozza mindazokat a szenvedéseket, melyek a korábban részletesen említett akció-reakcióból, bűnös cselekedetek illetve azok visszahatásaiból származnak. A test-elme komplexum anyagi elemekből tevődik össze, ezért kellően intelligensnek kell lennünk, és meg kell próbálnunk nem a testben keresni a lelki boldogságunkat. Kérlek, tartsátok észben ezt a nagyon egyszerű tanácsot, hogy a megfelelő helyen keressétek az eszményeiteket. Ha rossz helyen keresitek, akkor rendkívül ostobák vagytok.
De hogyan fog a testünk…, nos, azt hiszem, ez igencsak lehetetlen, de talán a Szent Név érintése által a test-elme komplexumunk, vagy legalábbis az elménk nektárivá válni. Az eredeti kérdés pedig az volt, hogyan fog a testünk ánandává gyönyör lényegűvé válni? Nem tudom, ti hogy vagytok ezzel, de ha én megvizsgálom magam, akkor ezt közel lehetetlennek érzem. Mégis bízunk abban, hogy az ellenségünk, az elménk, a Szent Név érintése által jó barátunkká válik. A problémáknak a magja, gyökere tehát a tudatlanság. Az isteni igazság kinyilatkoztatása azonban megszünteti ezt a tudatlanságot és annak minden következményét. Ezért nevezik Őt Harinak.

(folytatása következik)



Leave a Reply