Sharanagati

Collected words from talks of Swami Tirtha



Apr

11


(Szvámí Tírtha, 2018.08.15-ei ludastói tanításából)

(az előző pénteki tanítás folytatása)

Azt mondhatjuk, hogy Isten szeretete nem újdonság a számunkra. Ez eredendően minden léleknek az ősi, eredeti és örök hivatása, feladata. Ez ad célt, értelmet az életünknek, és ez az, ami magyarázza a létezésünk értelmét. Így azt mondhatjuk, hogy az isteni valóság, az isteni szeretet, a kapcsolat, ami az embert az Istenhez fűzi, a végső szó, a legmagasabb elv, mindenféle lelki törekvésben. Ezért nem kell semmi újat megtanulnunk, csak fel kell elevenítenünk ezt az eredendően meglévő, örök igazságot.

Ekkor felmerül a kérdés, hogy miként csináljuk ezt? Nemrégiben beszélgettem egy ifjú hölggyel, és azt mondta: „Ó, ennek a szvámídzsínak a leckéit annyira szeretem hallgatni! Egy igazi elismert tanítómester, és rendkívül jók a tanításai. A múltkor például azt tanította, hogy „Nincs szükség tanítóra. Hát ő egy igazi guru. Azt tanítja, hogy minden tudás eleve ott van benned, úgyhogy arra tanít bennünket, hogy nincs szükségünk tanítóra.” Guruként azt tanítja, hogy nincs szükség gurura. És annyira szeretem hallgatni a tanítását!” Várjunk csak! Hogy van ez? Észnél vagy te? Mit hallgatsz? Azt hallgatod egy gurudzsitól, hogy ‘Én egy tanító vagyok, és azt mondom neked, hogy nincs szükséged tanítóra.’ Hogy van ez? Összerakod te ezt a képet? Az emberek tényleg csodálatosak! Nagy a Jóistennek a teremtő képessége, hogy ilyen élénk fantáziát tud teremteni valakinek!

De a viccet félretéve, ezért csak azt mondhatjuk, hogy rendkívüli hálával adózunk hogyha egy jó tanítást egy jó forrásból hallgathatunk. Akkor ennek a szent hármasságnak már a kétharmada megvan. A fennmaradó egyharmada pedig mi volna? Az nem más, mint a jó föld, a jó mező, és a jó hallgató. Tehát jó tanítás, jó forrásból, és jó befogadókészség. Ez nagyon nagy biztonságot ad. Ilyenné kell válnotok! Tehát, ha megvan ez a szentháromság, akkor az egy nagyon stabil alapot biztosít a reális lelki növekedéshez.

Tehát ez a fő púdzsárí, ez a fő templomszolga, azonnal a hódolatát ajánlotta Mádhavéndra Purínak, ennek az egyszerű aszkétának. Márpedig főpúdzsárínak lenni az egy nagyon tekintélyes pozíció. A múrtik szolgálata ez a nagyon misztikus, személyes kapcsolat, általában nehezen érthető az embereknek. De mondjuk, aki pravoszláv háttérből érkezik, annak egy kicsi előnye van, hiszen ott az ikonoknak a kultusza nagyon-nagyon fontos és eleven része a hitnek. De olyanról is hallottam, hogy Szűz Máriának a szobrát, mint egy vándor múrtiként imádták. Egyik hónapban az egyik család, másik hónapban egy másik család szolgálta a múrtit. És amikor ott vannak a templomban, az a gyerek, aki legszorosabban átöleli a múrtit az viheti haza.

Miért is említem ezt. Mivel ez olyan, hogy elméletileg lehet erről beszélni, vagy valami fogalmat alkotni, de igazából megérteni akkor fogjuk, hogyha kipróbáljuk. Akkor rögtön egy szolgálatkész viszony, egy egymásra való figyelés fog megnyilvánulni Krisna és a híve között. Egy bhakta általában derűs, hadd ne mondjam mosolyog, de néha sírásra görbül a szája, de Girirádzs mindig mosolyog, az Ő tudatállapota az fix, az nem változik. Ezért, ha Őt szolgáljátok, akkor a ti tudatállapotok is fixálódik.

„Hódolatát ajánlotta Madhavendra Purinak, s visszatért a templomba. Mádhavéndra Purí ekkor nagy eksztázisban megette a tejberizst, amit Kṛisnától kapott. Azután elmosta az edényt, és darabokra törte. A cserépdaraboka mind a felsőruhájába kötötte, s gondosan megőrizte őket. Minden áldott nap elfogyasztott egy darabot ebből az agyagedényből, s miután megette, nyomban eksztázis kerítette hatalmába. Milyen csodálatos történetek ezek!”

Itt tehát megállunk, hiszen újra egy csodálatos fejezetét olvastuk végig ennek a történetnek. Általában azt a tanítást kapjuk, hogy az embernek kell az Istent szolgálnia. Viszont ebben a történetben azt látjuk, hogy az Isten szolgálja szeretett hívét. Általában lelki gyakorlatainkban Istent kutatjuk, de itt egy olyan lelki gyakolatot látunk, ahol Isten kutatja a hívét. Ki is volt az, igen Diogenész, aki nappal lámpással a kezében sétált a piactéren, és azt mondta, hogy „Embereket keresek”. Egyszer mi keresünk, máskor pedig a Feljebbvaló keres. Az nagyon szép dolog, hogy az ember lelki törekvéseiben, vallásos életében kutatja Istent, és általában ehhez vagyunk szokva, hogy az ember keresi Istent. De milyen csodálatos az, amikor Isten keresi az embert, amikor a Legfelsőbb keresi a híveit. Ahogyan ugye Diogenész keres, úgy az ember is keres, és ez nagyon szép. De összehasonlíthatatlanul szebb az, amikor Krisna keresi a híveit?! Azt hiszem, ha ti volnátok Isten, akkor ti örömest keresnétek egy ilyen hívet magatoknak, mint Mádhavéndra Purí.

Megvan bennetek ez a kutatás? Néhány éve Jasódá küldött egy levelet, amiben írt erről a kutatásról, ahogy Krisna kutatja Rádháránít, illetve volt ennek egy második fejezete is, ahogy Rádhiká kutatja Krisnát. És egy elejtett kendőből, szárí darabból, lábnyomból tudják, hogy na ez a helyes irány. Nekünk is szükségünk van ilyen jelekre, amikből felismerhetjük, hogy mi a helyes irány a számunkra.

 

(folytatása következik)

 

  1. Csaitanja-csaritámrta, Madhja-lílá 4.138-140.


Leave a Reply