Sharanagati

Collected words from talks of Swami Tirtha




(Szvámí Tírtha, 2018. 05.04. Rila-hegységbeni előadásából)

Az életben minden körforgásban van. A kör egy végső forma, a tökéletesség megnyilvánulása, mely a testünkbe van kódolva és általában az élet része, egy egyetemes szimbólum. Végső soron azt mondhatjuk, hogy az isteni tökéletesség megtestesítője.

Vannak olyan helyek, ahol a meditációs szobában középen egy gömb található, mondjuk egy földgömb, hogy ezen a teljes tökéletességen meditálhassunk. Nos, ezután mi hogyan csináljuk? Tegyünk mi is egy földgömböt a templom közepére, vagy inkább egy gömböt a szívünkbe? Valójában már ott van, tehát nem szükséges semmiféle külső formával helyettesíteni azt. Ha szétnéztek, minden körkörös mozgást végez, például a Naprendszer formája és működése is ilyen, a koponyánk is gömb alakú. Ezért mondják azt, hogy a világmindenség olyan, mint egy hatalmas emberi lény, illetve mi parányi emberek, pedig kis világegyetemek vagyunk. Tehát a makrokozmosz van kívül, a mikrokozmosz az anyag atomi felépítése, és a kettő között található a mezokozmosz, vagyis az ember.

Az együtt töltött napok során próbáljuk magyarázni és értelmezni, hogy mi is az emberi élet hivatása, leginkább a Szent Név és Isten vonatkozásában. Úgy hiszem már eddig is igen sokat tanultunk, a hatósugarunkról, a kisugárzásunkról, a Szent Név természetéről, erejéről, és hogy miért ilyen fontos ebben a korban ez a lelki gyakorlat. Ezért most folytassuk tovább tanulmányainkat, hogy közelebb kerüljünk ehhez az isteni gyakorlathoz, tudományos és tapasztalati szinten egyaránt.

Tehát, Harér náma harér náma harér námaiva kévalam, kalau násztjéva násztjéva násztjéva gatir anjathá – Ebben a kali-jugában nincs más út, nincs más út, nincs más út a tökéletesség elérésére, mint a Szent Nevek zengése.” Ezzel a szentírásokból vett idézettel kifejleszthetünk némi tiszteletet Isten Neveinek zengése iránt. De mi is a mahámantra, a Szent Név valódi természete? Ez a következő témánk, amit meg kell vizsgálnunk.

Először is szeretnék felidézni egy régebbi Sríla Prabhupáddal kapcsolatos különleges eseményt, egy lecketartásról. Előfordult, hogy Prabhupád egyszerűen csak leült a pódium szélére, amíg az egyik tanítványa leckét tartott. Csak képzeljétek el magatokat, hogy az alapító-ácsárja Őszentsége jelenlétében kell beszédet tartanotok. Azt hiszem minden erőnket és elszántságunkat össze kell szednünk ahhoz, hogy teljesítsünk egy ilyen szolgálatot! Tehát ez a bhakta a Szent Névről beszélt, szépen idézve a filozófiát, majd végül megemlítette, hogy „Krisna a Szent Névben található”. Mindaddig Sríla Prabhupád csak ült és hallgatott; de ekkor megszólalt és azt mondta, „Állj! Ez így nem helyes!” El tudjátok képzelni magatokat ebben a helyzetben? És így szólt: „Ő nem benne van a Szent Névben, hanem Maga a Szent Név.”

Néha nem elég pontos a szóhasználatunk, ami igen nagy hiba, főleg akkor, ha az isteni tudományról, Isten felsőbbrendű tudományáról beszélünk. A bhakti-jógát úgy hívják, hogy ‘A Legfelsőbb Úr tudományos megközelítése’. Tudományos! Számunkra pedig ez annyit jelent, hogy tudjuk, mi micsoda. A tudomány sokszor feltételezésekkel, elméletekkel dolgozik … Az elmélet, még nem az igazság. ‘Ma így gondoljuk, de tegnap még máshogy gondoltuk és holnap is máshogy fogjuk.’ Hol van az igazság? Tehát a tudomány azt jelenti, hogy tudjátok mi micsoda, pontosan tudjátok, hogy miről beszéltek. Ezért kell hivatkozni a sásztrákra, hogy mi található azokban a Szent Név természetére vonatkozóan.

(folytatása következik)

 



Leave a Reply