Sharanagati

Collected words from talks of Swami Tirtha




(Szvámí Tírtha, 2018. 05.03. Rila-hegységbeni előadásából)

(az előző hétfői tanítás folytatása)

A harér náma harér náma harér náma mantra a lelki önmegvalósítás három legmagasabb szintjét írja le. Alapvetően azt mondhatjuk, hogy Rádhá-Góvinda legbelsőbb körében csak három fő viszony létezik Krisna iránt. Az első harér náma a szakhja-raszára vonatkozik, vagyis, hogy a társai lehetünk, baráti viszonyba kerülhetünk a Legfelsőbbel, jóbaráti szolgálatainkkal még elégedettebbé tehetjük Őt. S ez az, ami igazán elbűvölő a folyamatunkban, amikor a Legfelsőbb Úr nem egy transzcendentális, fenséges Isten, hanem a jóbarátunk lesz! Mit gondoltok lehetséges az, hogy fociztok az Istenség Legfelsőbb Személyiségével? Kétlem, mivel úgy hiszem inkább csak remegnétek félemetekben Őelőtte. De, ha Góvinda hív benneteket bármilyen játékba, akkor abba nyugodtan beszállhattok. A Krisna-könyvben nagyon sok ilyen történetet olvashatunk, melyek közül az a kedvencem, amikor a gópák a kutak mellett elhaladva belekiabálnak, hogy hallgassák és játszanak a visszhanggal. 

Tehát az első harér náma, a baráti hangulatra vonatkozik. Ezután következik a második harér náma, mely mind az apai, mind az anyai szeretetteljes hangulatot jelenti. Amikor Jasódá Anya azt mondja: Hogyan lehetséges, hogy az egész Világmindenséget ott látom a szádban?! Nem, nem, lehet hogy májában vagyok, ez csak valami illúzió lehet! Nem, ez nem Te vagy! Te az én kis drága Góvindám vagy, gyere megszoptatlak.” Micsoda mélység van ebben! ‘Nekem nem kell az isteni hatalmasságod. Az csak illúzió. Nem az isteni tükörképedet, hanem Téged akarlak!’ 

Ezért adatott meg számotokra a gyermekeitek iránti szeretet. Ez lehet a meditációtok, hogy amikor a fiatokat vagy a lányotokat hívjátok, emlékezzetek erre, hogy ugyanígy kell Krisnához viszonyulnunk. Természetesen figyelnünk kell, a hanghordozásunkra, például: Hé te gazfickó, gyere csak ide!” Ne így hivogassuk! Tehát a második harér náma a szülői szeretetteljes hangulatra vonatkozik. 

És a harmadik harér náma képviseli a harmadik hangulatot, melyről mit gondoltok melyik rasza, melyik illene ide? Ugye valami édes? Mádhurja-rasza, ugyanis a mádhu jelentése, édes. Tehát a mádhurja-bháva, a Krisna iránti szeretetteljes elragadtatás, ami elől nincs menekvés. Egy barát az el tud menekülni: ‘Ma inkább a többi fiúval játszok.’ Egy apa vagy egy anya számára, amíg gyermeket nevel nincs igazi menekvés, mindaddig, amíg a saját útját nem járja a gyermek. De egy szerető számára nincs menekvés, ez egy teljes és örökérvényű, ám édes függőség. Tehát a harmadik harér náma, a szeretetteljes elragadtatás hangulata. 

Ma tehát ezt a rövid kis verset elemeztük: Harér náma harér náma harér námaiva kévalam, kalau násztjéva násztjéva násztjéva gatir anjathá – A nézeteltérések és a képmutatás e korszakában, nincs más út, nincs más út, nincs más út a felszabadulás elérésére, mint a Legfelsőbb Úr Szent Neveinek zengése, Szent Neveinek zengése, Szent Neveinek zengése. 

(folytatása következik)



Leave a Reply