Sharanagati
Collected words from talks of Swami TirthaAug
11
A lélek szomjának az oltása
(Szvámí Tírtha, 2018. 05.04. Rila-hegységbeni előadásából)
(az előző hétfői tanítás folytatása)
Két fő akadálya van a Szent Nevek tiszta zengésének: az anyagi vágyak és a felszabadulás iránti vágy. Ha az anyagi vágyak motiválnak benneteket, akkor azt karma-misra-bhaktinak hívják: amikor a cselekedeteken keresztül szeretnétek élvezethez jutni. Óva intelek benneteket ettől, mert ez veszélyes dolog! Ha az anyagi motivációtok miatt kezdetek el mantrázni, akkor akár meg is őrülhettek.
Viszont, ha azzal a szándékkal mantráztok, hogy ily módon felszabadulást érjetek el, van rá esély, hogy még őrültebbek lesztek, mert azt fogjátok érezni, hogy, ‘Ó, elértem!,’ – de ez tévedés lesz, mivel nem valósítottatok meg semmit. Ha ez a felszabadulás utáni vágy motivál benneteket, ezt gjána-misra-bhaktinak hívják.
Úgy tartják, hogy e két boszorkány tartja fogva a szív trónusát. A Szent Nevek zengésével, a mahámantrával, Haré Krsna Haré Krsna Krsna Krsna Haré Haré, Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré, sokféle különböző dolgot meginvitálhatunk, de alapvetően az odaadás istennőjét szólongatjuk, hogy fogadja el szívünket. De Ő mégsem tud eljönni, mivel a tiszta szándéknak, a tiszta lelki vágynak ott kell lennie bennünk. A tiszta náma és a szó nyelvtani alakja teljesen eltérnek egymástól. Mi magunk is láthatjuk a különbséget, mert a mahámantrát sok tudós, művész népszerűsítette már a nyugati világban, mindenféle lelki eredmény nélkül. Viszont, amikor egy tiszta bhakta vitte azt nyugatra, tiszta szándékkal, tiszta odaadással, annak nagyon nagy hatása volt az emberekre.
Nagyon nagy különbség van a Név tiszta zengése és a mögöttes motivációval történő mantrázás között. Tehát van a karma-misra-bhakti, a gjána-misra-bhakti, vagy a politika-misra-bhakti, amiről nem tudom hogy hallottatok-e már? A politikai náma. Indiában volt egy miniszterelnök asszony, akiért miután már nem volt hatalmon, a támogatói, a helyettes miniszterei tapaszjába fogtak, a Szent Neveken meditáltak: „Haré Krisna, Haré Krisna, hogy ismét hatalomra kerülhessen. Haré Krisna, Haré Krisna, kerüljön vissza a hatalomra.” Ezt hívják politikai námának. Ezt akarjátok? Úgy hiszem nem. Mi a tiszta námát akarjuk, ami a csintámani. Ha ez megérinti a szívünket, megérinti a legbensőnket, akkor teljesen megtisztítja azt és magasabb lényegűvé teszi.
Amikor legelőször hallottatok erről, azt hiszem mindannyian nagyon inspiráltakká váltatok. ‘Igen én is ezt az átalakulást szeretném, meg akarok tisztulni!’ Hol van ez a megtisztulás? Érzitek már az átalakulást? Valamit azért érzékelünk, de azt hiszem, hogy még sok mindent kell tennünk ez ügyben.
Ez a mantra/mantrázás számos különböző áldást adhat politikait, anyagit, lelkit, bármilyet. Miért? Mert nem különbözik Krisnától. Krisna-neve és maga Krisna nem különböznek egymástól! Erről nagyon mély meggyőződésünk kell hogy legyen. Mint ahogy különbség van a víz és maga a ‘víz’ szó között. Ha szomjasak vagytok és azt mondogatjátok, hogy: „Vizet, vizet!”, nem vagyok biztos abban, hogy ettől elmúlik a szomjúságotok. Persze, a gyerekek olyan őszinték, hogy ha ők mantrázzák azt, hogy „Vizet, vizet!” akkor ők képesek ezzel szomjat oltani, mert akkor ti jöttök és hoztok nekik vizet. Ilyesmire van szükségünk, hogy így tudjuk mantrázni azt, hogy ‘Krisna, Krisna’. Meglehet, hogy a lélek szomjúsága nem fog elmúlni, de valakinek el kell jönnie és meg kell adnia nektek. „Krisna szé tómára krisna dité páró[1] – Krisna is a Tiéd, Őt csak Te adhatod Bh(ilyen a Te nagy hatalmad).” Tehát szükségünk van valakire, aki gondoskodik rólunk.
(folytatása következik)
1. Bhaktivinód Thákur dalának egy sora: ‘Ihaj! Vaisnava Thákura’