Sharanagati

Collected words from talks of Swami Tirtha




(Szvámí Tírtha, 2018. 05.04. Rila-hegységbeni előadásából)

(az előző hétfői tanítás folytatása)

Általában nem szoktunk beszélni arról, hogy ‘milyen sok démon van körülöttünk’, vagy hogy ‘májában vagyunk, viszont igaz mindkettő. És ugyanígy a Szent Név ellen elkövethető esetleges sértésekről sem szokás beszélni. Mégis miért nem beszélünk a bhaktinak erről a veszélyes oldaláról? Mivel mélyen meg vagyok győződve arról, hogy sokkal kedvezőbb, ha a bhakti, vagy a mantrázás mikéntjének pozitív oldalát tanulmányozzuk, és arról beszélgetünk, illetve nem fordítunk túl sok figyelmet a Szent Név ellen elkövethető sértések tanulására, memorizálására, a náma-aparádhra, mivel akkor könnyen aparádh mentalitásunk alakulhat ki.

Például más helyeken állandóan az ördögre gondolnak és ‘ördög tudatot’ fejlesztenek ki magukban az emberek, ‘Ez az ördög trükkje!’, és ők majd mindenhol az ő kelepcéit látják. Miért nem a megmentő Úr Jézus irgalmas pillantását veszik észre? Legyetek elővigyázatosak, nehogy maja, vagy aparádh tudatot alakítsatok ki magatokban.

Azonban tisztában kell lennünk azzal, hogy vannak bizonyos követelmények a tiszta és helyes mantrázással kapcsolatban. Nem szeretnék túl sokat beszélni a námaaparádhról, viszont van valami, amit mindenképpen meg kell, hogy említsek. Azt mondják, hogy akik nincsenek felavatva azok nem követhetnek el námaaparádhot, ez az avatott gyakorlóknak van tartogatva. Miért? Mert, ha úgymond kívülállók vagytok, akkor nem követhettek el sértéseket, mivel olyan őszinte, tiszta szándékkal akartok mantrázni, hogy egyszerűen megvan bennetek az erős lelki vágy. Viszont, azon nyomban, hogy elkötelezitek magatokat ennek a lelki gyakorlatnak és nem tesztek eleget az elvárásoknak, az hiba. Miért?

Vegyük például azt, ha egy idegen asszony nem készít vacsorát másvalaki férjének, az nem probléma, viszont, ha a saját felesége nem főz neki, az már igen nagy baj. Ezt akár nevezhetjük vacsora aparádhnak is? Vagy ehhez hasonlóan, ha egy idegen férfi nem gondoskodik rólatok, az nem gond, de ha az, akinek ez a feladata nem teszi ezt, az már nagy hiba. Vajon miért? Mert, ha elköteleződtök valaminek, akkor van esély arra is, hogy hibázni fogtok. Másként lehetetlen.

Tehát gondoljátok meg kétszer is, mielőtt fogadalmat tesztek a Szent Nevek zengésére. ‘Most már túl késő,’ ugye ezt gondoljátok. ‘Már elköteleztem magam, úgyhogy életem végén erről is számot kell adnom.’ Próbáljátok meg elkerülni az összes lehetséges vétket, a figyelmetlen mantrazengést, legyetek nagyon óvatosak. Próbáljátok meg a lehető legjobban csinálni!

A múltkor említettem, hogy némely nyugati országban a városnéző túrát ‘city-rámá-nak’, nem pedig panorámának hívják. És ha ezt ismételgetjük… ‘City-ram’, Szítá-Rám, mindenféle tudás és komolyabb elkötelezettség nélkül, akkor is hatásos lehet a Szent Név árnyéka. Tehát gondoljunk bele, ha még a Szent Név árnyéka is ennyire áldásos, akkor mennyi kincset rejthet a tiszta mantrazengés? Sokkal többet!

A Szent Név abszolút tiszta, örök, boldogsággal teljes és megad minden áldást, ezért ennek megfelelően kell bánnunk vele. Amikor megérintjük a dzsapánkat, hogy meginvitáljuk a Szent Neveket, azt kell éreznünk, hogy ‘Most már kapcsolatba kerültem az örökkévalósággal és bevonnak az Égi szolgálatba.’ S amikor megérintitek a dzsapátokat, isteni energia kell hogy belétek áramoljon. Ez az egyik módja annak, hogy az eredeti formátokban kapcsolódjatok be a szolgálatba. Először van a szádhaka-déhátok, ahol nem számít, hogy férfi, nő, kezdő vagy haladó bhakták vagytok-e. És amikor valóban ráhangolódott állapotba kerültök, akkor öltitek magatokra a sziddha-déha, tökéletes testi formátokat. S amikor ebben az égi formátokban zengitek a Szent Neveket, akkor rendkívül szép szolgálatokat végeztek. Szóval ragadjátok meg ezt a lehetőséget, hogy bebocsátást nyerjetek a valódi életbe, az igazi odaadó életbe.

Ahhoz, hogy érintőközelbe kerülhessünk a Szent Név tisztaságával, magunknak is tisztának kell lennünk. S miért van olyan sok különböző erő elrejtve a Szent Névben? Mert nem különbözik a Név a Megnevezettől, és ezért kell fejlődnünk a mantrázásunkban, és ezért kell nagyon figyelmesnek kell lennünk.

(folytatása következik)



Leave a Reply