Sharanagati

Collected words from talks of Swami Tirtha




Уддхава каза: “Сега моля Те, разкажи ми, о Боже с лотосови очи, за процеса на медитация, посочен в тези стихове. Как и като какъв трябва да Те съзерцава търсещият освобождение?”[1]

Дотук се възхваляваше отдаването, предаността; сега Уддхава пита за медитацията. Смятам, че медитацията е твърде суха в сравнение с отдадеността, затова не искам да ви губя времето с нея. Но да продължим ли?

Прославеният Бог отвърна: “Седнал на място с умерена височина, нито прекалено високо, нито прекалено ниско, с тяло изправено в удобна поза, поставил двете си ръце с дланите нагоре, неотклонно съсредоточен във върха на носа и напълно овладял сетивата си, човек трябва да прочисти дихателните си пътища чрез процеса на контрол на дишанетоа именно пурака (бавно вдишване), кумбака (задържане на дъха) и речака (бавно издишване), и трябва бавно да практикува същото в обратен ред.”[2]

И така, какво е това? Това е позата за медитация с кръстосани крака и контролът на дишането. Ако видите, да речем, практикуващите дзен, те правят това – поставят си ръцете много чинно в скута и медитират. Обаче, знаете, в медитацията, особено ако не си достатъчно обучен, понякога тялото дава сигнали: “Толкова си спокоен, толкова си близо до заспиване…” и понякога дзен практикуващите заспиват. Те седят в редици в залата за медитация, обаче учителят не спи. Той върви нагоре-надолу и проверява кой дреме. И има голяма тояга. Само щом потънеш дълбоко в медитацията си……

Но какво се случва? Всъщност практикувате правилно. Сънят е различно ниво на съзнание в сравнение с будното състояние. Така че когато започнете да практикувате даден вид медитация и отидете на различно ниво на съзнание, съзнанието ви ще се промени. Колкото и да е странно, знаете ли колко различни нива на съзнание са установили психолозите? Има четири вълни, които могат да бъдат измерени, в които амплитудите са различни. Странно, че и Ведите описват четири нива на съзнание – будно, сън със сънища, дълбок сън без сънища и четвъртото състояние. Какъв добър паралел между научните изследвания и древната йогийска мъдрост! Различни нива на съзнание. Затова ако практикуваме, функциите на тялото и ума ще се променят, в това няма съмнение. Но ако не владеете напълно ситуацията, може да заспите; ако я владеете няма да заспите, а ще достигнете до още по-будно съзнание, което вече е духовно.

 



[1] “Шримад Бхагаватам” 11.14.31

[2] “Шримад Бхагаватам” 11.14.32-33



Leave a Reply