


Sharanagati
Collected words from talks of Swami Tirtha
Mar
30
(от лекция на Свами Тиртха, 08.05.2018, Рила)
(продължава от предишния понеделник)
Въпрос: Споменахте за позитивни спънки[1]. Какво означава позитивни спънки?
Свами Тиртха: Знаете ли какво е хендикап? Ходите ли на конни надбягвания? Вероятно не. Хендикап е термин от конните надбягвания. Сега ще си речете: „Чакай малко, този свами знае всичко за конните надбягвания. С какво всъщност се занимава?“ Но само в името на проповядването, за да мога да обясня. Понеже искат да направят състезанието между конете равноправно, затова осигуряват еднакъв шанс на всички коне. Защото има някои силни, добри коне, които е вероятно да спечелят, а има и губещи още по рождение. Няма как всеки кон да победи в състезанието – това е невъзможно. Само един ще победи. Всички останали ще загубят – заради способностите си, заради възрастта си, заради различни обстоятелства. Затова, за да се изравнят шансовете, на добрите коне се слага допълнителен товар, за да може този по-тежък товар да ограничи възможностите им и състезанието да е по-равноправно. Този товар се нарича хендикап. По такъв начин тези, които са родени за да губят, имат по-добър шанс.
Духовният напредък е като конно надбягване. Има такива, които са родени, за да печелят. А има и родени да губят. Затова, за да имат надежда губещите, за силните има хендикап, спънки, трудности. Какво означава това? Ако си готов да вършиш служене, ще бъдеш претоварен със служене. Защото си здрав кон, най-вероятно от типа на победителите. Затова от теб се очаква повече. Учителят ти ще те претрупа със служене. И това не е просто товар, а свръхтовар. Защото можеш да го свършиш. И аз съм сигурен, че всички вие се чувствате претоварени. В компанията на родени победители, всеки се чувства претоварен. „Да, защото мога да го направя“. Но не забравяйте този пример: веднъж един санняси, ученик на Шрила Прабхупада стоял пред него и целият се обливал в сълзи: „Прабхупада, това е твърде много. Не мога да го свърша, не смогвам. Невъзможно е.” А Прабхупада отвърнал: „Да, възможно е“. И му дал още едно служене.
Ще кажете, това са легенди. Но аз съм го виждал със собствените си очи. Една от моите старши духовни сестри беше отговорната пуджари в Нанда Фалва. Беше по време на следобедното арати. Имаше една завеса и иззад завесата тя поднасяше ветрило чамара. Ние пеехме, когато изведнъж видяхме как чамарата спря. Сетне тя излезе иззад завесата и каза: „Това повече не мога да го правя!“ Разбирате, бяхме доста изненадани – не щеш ли, главната пуджари казва: „Не, не, съжалявам.“ Нейният съпруг водеше киртана. Той също спря с мридангата и каза: „Да, можеш.“ И след половин минута тя се върна и довърши аратито. Казвам ви, беше сърцераздирателно преживяване. Понякога битката срещу собствената ни съпротива е толкова тежка. Но ако дочуем едни думички: „Да, ти можеш да се справиш“, ще можем да се върнеш към служенето си и да го изпълним. Невероятно! Беше такъв силен и вдъхновяващ момент – да видиш трудността, да видиш и надмогването ѝ. Това беше вечната победа на преданото служене над съмненията.
Така че каква е нашата роля тук? Ако видите, че някой е претоварен, просто бъдете до него. Когато издъхва, кажете му: „Давай, продължавай, ти можеш да се справиш!“ Защото тези, които са способни, са претоварени. Другият тип коне могат да си тичат на воля.
Толкова за хендикап. Обикновено използваме тази дума с погрешна конотация. Мислим си, че хендикап е когато имаш някакви ограничения или недъзи. Не, хендикап означава, че си изключително добър и затова трябва да носиш допълнителен товар. Но ако си спомним колко красиво се изразява Кришнадас Кавирадж Госвами в заключителния стих на всяка от главите в „Чайтаня Чаритамрита“ – какво казва той? „В старостта и недъгавостта си, аз се облягам на бастуна на госвамите и така следвам пътя.”
Павитра: Искам да благодаря на Гурудев, че ни разказа тази история. Трудно ми е да коментирам, но много детайли в тази история са важни. И като семеен човек, специално ми направи впечатление, че този прабху с мридангата е бил нейният съпруг. Вместо да ѝ се скара: „Жено, какви ги вършиш?’ той казал: „Ти можеш да се справиш!“ Много от философията, за която си говорим, е вложена в това изречение. Много благодаря!
(следва продължение)
[1] В текста „Безброй слонове“
Leave a Reply
