


Sharanagati
Collected words from talks of Swami Tirtha
Jul
7
(продължава от предишния петък)
И така, Кришна като поддръжник съхранява реда, бидейки скритият принцип. Макар че понякога Той е съвсем очевиден принцип. Например, когато повдигнал хълма Говардхана – това е такова сладостно забавление на Бога! Повдигнал един хълм, за да защити Своите предани – тези, които Го обичат. Мисля, че тази закриляща сила на Върховния е много важна за всички нас. Защото чрез този понякога скрит организиращ принцип, а друг път чрез съвсем очевидна закрила, Той поддържа онова, което имаме. Затова има един много красив стих в „Гита”: ананяш чинтаянто мам йе гянах парюпасате тешам нитябхиюктанам йога-кшемам вахамй ахам – „Онези, които винаги Ме обожават с изключителна преданост, медитирайки върху трансценденталния Ми образ – на тях Аз давам онова, което им липсва и съхранявам това, което имат.”[1]
Върховният е дал дума: „Аз ще запазя онова, което имате и ще ви дам онова, от което се нуждаете.” Мисля, че на всички ни се нрави да слушаме тази част. Но не забравяйте и за първата част – „Онези, които обожават само Мен и винаги мислят за Мен – на тях ще запазя и на тях ще дам.” Така че ако искаме да се радваме на божествената закрила, тогава това е което трябва да правим – да пребиваваме в неспирна и съвършена медитация и да обожаваме с вяра и посветеност. Тогава с лекота ще долавяме поддържащата и закрилящата сила на Върховния.
В един смисъл дългът ни в този живот е да дадем шанс на Кришна да изрази Своята милост. Ако не се нуждаете от нея, Той няма да я покаже. Ала ако сте в нужда, Той ще чуе. Ако изразим от какво се нуждаем, Той ще го осигури.
Затова моля ви, не забравяйте за златната нишка скрита в дланите ви, способна да направи прекрасна огърлица от отделните перли. Поотделно сте красиви, но заедно сте още по-красиви. Една перла струва много, обаче огърлица от перли – това е нещо изключително скъпоценно. Такава е силата, обединяващата сила на духовната общност и ако нашата вяра и основен принцип е да служим на Върховния Бог, Кришна, нищо не може да разруши това единство.
Радха Кунда: Можем ли да кажем, че първата ни стъпка е да уловим нишката и просто мълчаливо да се придържаме в редичката?
Свами Тиртха: Така е добре. Харесва ми това предложение, защото ако си поканен като новодошъл в дадена група, обичайно не заемаш главното място. Сядаш някъде на крайчеца и чакаш да дойде време и теб да те призоват. Така че в този смисъл да, заемете мястото си в духовната общност. Помълчете известно време, за да можете да послушате. Защото ако говорите твърде много, какво ще чуете? А когато сме заели мястото си, тогава, както някой от вас каза, и най-малкото движение поражда вълни. Ако това движение е нехармонично, вълните ще предизвикат бедствие, особено ако прекалено много мърдате. Ала ако движенията са хармонични, тогава перлите ще танцуват заедно. А само си представете къде е най-прекрасното място да се полюшва една перлена огърлица?
Отговор: На шията на някой, който танцува.
Свами Тиртха: Да. На Неговата или на Нейната шия?
Крипадхам: По-добре да е Нейната, защото огърлиците са за дами.
Свами Тиртха: Защото Той е нишката, нали? Затова, с цялото ми смирение, аз очаквам послушание от учениците. Защото искам тази перлена огърлица да се полюшва красиво на правилното си място. Не искам нито една перла да се изгуби и разпилее. Ако някой дойде, той трябва да остане. В съответствие с нашия основен принцип да се придържаме към божественото служене. Това е смирената ми молба. Можете да сте отделна брошка, няма проблем. Но ако искате да сте нанизана перла, присъединете се към огърлицата. И моля ви, стремете се да се придържате към този принцип. Как да сторим това? Върнете се към деня на своето посвещение. Защото тогава сте в много чисто съзнание, тъй като посвещението е досущ като ново раждане. Сваляме старите дрехи, понякога отрязваме и косите. И един истински ученик ще поеме поръсването на милостта. Тогава ви се дава бяла страница. Не я изписвайте с глупости. В този момент сте съвсем близо до своята истинска позиция. Старайте се да я поддържате и тогава ще сме изпълнени с блаженство.
(следва продължение)
[1] „Бхагавад Гита” 9.22
Leave a Reply
