Sharanagati
Collected words from talks of Swami TirthaMay
6
(от лекция на Б.К.Тиртха Махарадж, 26.11.2006, София)
Кришна не се интересува от това, което Му давате, понеже бездруго всичко Му принадлежи. Но онова, което искате да запазите за себе си – то привлича интереса му. Как става така? Много пъти сме обсъждали историята за Кришна, който е Макханчхор, крадец на масло. Той краде маслото от запасите на Майка Яшода, но това не Му стига, ами ходи при съседите да обира и техните запаси. Можем да говорим подробно за историята, но нека се съсредоточим в същината. Съседките са обезпокоени и се оплакват на Майка Яшода: “Хей, хлапето ти идва в домовете ни и краде нашето масло.” Тогава Яшода се опитва да се скара на Кришна: “Защо ходиш у съседите? Имаме достатъчно масло за Теб. Знаеш, че у дома маслото е само за Теб.” Ала на Кришна не Му е достатъчно маслото, което е отделено за него. Той иска онова масло, което се крие от Него, което гопите искат да запазят „за себе си”, така да се каже. Съгласихме се, че маслото е есенцията на животинското царство. А животните са есенцията в битието на пастирите. Тъй че то е есенцията на самия им живот! Те искат да го запазят, да го скрият, да го съхранят. Но Кришна ще дойде и ще го присвои.
Така че внимавайте! Кришна е крадец на масло. Ако искате да си запазите, ако искате да скриете есенцията на живота си, Той ще дойде и ще ви я отмъкне. По-добре да Му я дадем! Защото каквото не дадем, ще изгубим. Но дадем ли, губим единствено привързаността си.
За майката се препоръчва да вижда Кришна в детето си. Или ако е момиченце – Радха. Тогава ще сте привързани посредством него или нея към Кришна. Такъв трябва да бъде подходът ни: Бог е дошъл при мен в този човек. Затова съпругът е богът в семейството. Но съпругата е богинята в семейството! Кой е по-силен – богът или богинята? Няма да влизам в повече подробности, разсъдете сами. Ако имаме това разбиране – да се отнасяме към човека до нас като към бог – това е съвсем различно ниво на човешко общуване. Но тогава виждаш че: “Добре, обаче детето ми не се държи като бог.” Или осъзнавате че “Богът на дома, съпругът ми, не е прав, не отговаря на стандартите!” Ала това си е негова работа; вашата работа е да имате виждането.
Да се отречем от привързаността към хората – това е тежка работа. Но слава Богу, ние следваме пътя на привързаността. Защото ако само се отричахме, тогава бхакти щеше да горчи. Обаче всички казват, че бхакти е сладка. Как тъй е сладка? Каква е причината за нейната сладост? Привързаността. Това е рага, рага бхакти, отдаване в привързаност. А ако сме привързани към нещо по-висше е много лесно да се откажем от по-низшия тип връзка. Ако можеш да се качиш на Мерцедеса си, ще забравиш за колелото. Е, този пример не е съвсем точен, защото по-добре да слезем от Мерцедеса и да яхнем колелото – нравствено и екологически е по-правилно – но мисля разбирате какво имам предвид. Ако имате по-добра възможност, ако имате по-висш вкус е много лесно да се изостави по-низшия. Казано е в Гита”: “Можеш да се откажеш от по-низшия вкус ако си зърнал дори само частичка от по-висшия.”
Така че недейте да се отказвате от привързаностите си; пренесете ги. От смъртното човешко същество, насочете ги към Бога. Но как да се грижим, как да сме отзивчиви, без да сме привързани? Това е изкуството на семейния живот. Да изпълняваш задълженията си, без да очакваш нищо в замяна. Трудно е. Но вие, майките, знаете нещичко за това. Можем да го направим ако застанем малко встрани от ситуацията, в която се намираме. Ако сме се вглъбили напълно и сме забравили себе си в това, което вършим, тогава е по-трудно. Но имате ли мъничко дистанция, ще можете да видите картината. Тогава ще си подготвена, че сега отглеждаш детето си, бършеш му дупето, но след двайсет години то ще каже: “Не, майко. Аз си тръгвам по своя път.” Въпреки това какво трябва да правиш сега? Да му бършеш дупето. Не е проблем. Нашият идеал е да станем смирени слуги. И ако животът ми дава шанс да стана смирен слуга – какво лошо?
Извисявайки нивото на съзнанието си можем да се справяме по-добре. Тъй че давайте свобода. Искате ли свобода за себе си? Нужна ни е. Може и да сме се посветили, ала то е по свободна воля: „Искам да правя това!” Но желаем тази свобода на избора, нали? Затова предоставете я и на другите. Каквото искате за себе си, осигурете го на другите.
Привързаността ще донесе страдание, любовта – болка. Това е божествена математика. Уравнение.
Така че моля ви, култивирайте това, което имате, защото то е съкровище.