Sharanagati

Collected words from talks of Swami Tirtha




(от лекция на Свами Тиртха, 04.05.2018, Рила)

(продължава от предишния понеделник)

Трябва да се позовем на шастритекакво казват те за природата на святото име.

„Нама чинтаманих кришнах чайтаня-раса-виграха[1] – Святото име е като трансцендентален сбъдващ желанията камък; то дарява всички възможни благословии, тъй като не се различава от Кришна. Всички различни трансцендентални видове сладост са въплътени в святото име. Святото име е съвършено и пълно във всяко едно отношение. Безукорно чисто, вечно и благословено, понеже няма разлика между името и онзи, когото то назовава.”

И така, нам, нама, името, е чинтамани – сбъдващ желанията камък. Нам, името, е много чувствителна тема в хиндуистката философия. Казва се, че проявеният материален свят е разделен на имена и форми. Именно затова можем да знаем кое какво е и кой кой е – понеже е подреден по имена и форми. Ако не беше така, щеше да е като супа – всичко щеше да е едно в нея, като пюре. И така, разликата се дава от имената и формите. Супата си е супа, обаче вътре в нея има моркови и разни други съставки. А това донася повече вкус. Бебетата са доволни и с крем-супа, пюре. Разбира се, никой не ги и пита доволни ли са или не. Това им дават. Но ако вие трябваше да ядете една и съща супа през целия си живот, нямаше да сте удовлетворени. Ще искате различни, отделни неща.

По подобен начин, ако в началото на духовното ви търсене ви съобщят, че съществува единен принцип, скрит зад всички различни проявления, това може и да ви удовлетворява. Обаче по-нататък ще поискате и морковите. Ще потърсите нещо истинско в този хомогенен разтвор. Тогава ще конкретизирате духовното си търсене по-точно. Въпреки че можем да се съгласим: трансцендентността не може да бъде назована с име. Може би има само едно име: неразбираема. Обаче състрадателния Бог, личния ви спасител, можете да назовете по име. Затова името на Бога, божественото име, е напълно различно от материалните имена – каквито са имената и формите. Защото материалните имена определят границите на дадено нещо, за да може то да бъде посочено. Така че името и формата са един вид ограничение. Обаче за Кришна Неговото име не е ограничение; то е измерение, което Той използва, за да се изрази. Затова се казва, че святото име, божественото име е чинтамани – каквото докосне святото име, се променя в съвсем различна категория.

И то ще дари всички възможни благословии. Вие какви благословии искате? Някакви евтини материални неща – можете да ги имате. Не бих казал: „Мантрувайте светите имена, ако имате материални стремежи,“ но хората тъй или инак го правят. Понякога мантруването е примесено, не чисто. Това се нарича мишра-бхакти. Когато някакви други амбиции се намесват в духовната ви практика, това се нарича мишра-бхакти. Мишра означава „миш-маш“. А вие знаете какво е миш-маш – когато няма нищо специфично. И така, мишра-бхакти няма да ни отведе до най-висшата цел, а може да даде някакви посредствени резултати. Трябва да прецизираме мотивацията в своето мантруване, в своята връзка със святото име.

(следва продължение)

[1] “Чайтаня Чаритамрита“, Мадхя, 17.133



Leave a Reply