


Sharanagati
Collected words from talks of Swami Tirtha
Oct
6
(от лекция на Свами Тиртха, 08.05.2017 сутрин, Рила)
(продължава от предишния петък)
За брамините също се препоръчва да консумират кръв. Можете ли да ми обясните как?
Парамананда: Под формата на мляко.
Свами Тиртха: Правилно. Защото млякото всъщност е трансформация на кръвта. Затова има поговорка: „Засукал го е с майчиното си мляко”. Защо? Защото е дошло при него чрез тази субстанция. Тя носи съзнанието, носи посланието. По този начин брамините приемат кръвта и плътта на кравата – кръвта е млякото, а плътта е гхи, пречистеното масло. Това е нашето животинско жертвоприношение. Като казвате „сва-ха”, изливате гхи в жертвения огън, без да прекъсвате живота на съществото. Ако предлагате млякото и го приемате след това, то ще ви донесе различно състояние на съзнанието.
Така че жертвата е много сложно нещо. Всичко зависи от влиянието на гуните. Тези, които се намират под ограниченото, по-низше влияние, поднасят тялото, като го убиват. Ние трябва да поднасяме съзнанието. Това е нещо много деликатно. По много фин начин трябва да правим тази жертва, защото най-висшата жертва е да отдадем живота и любовта си – своята плът и кръв. Тях трябва да посветим по един много естетичен начин.
Въпрос на Махадев: Гурудев, хрумна ми една много странна мисъл. Хората казват, че човешкото мляко е най-близо до козето мляко. Това означава ли, че задължително съзнанието ни е подобно на козите, или подобието е просто в химическия състав?
Свами Тиртха: Не знам, не съм чувал това. Но обикновено ние предпочитаме кравето мляко, защото е саттвично. Другите животни предават различен тип манталитет. Козето мляко е много популярно, защото в по-малка степен се отхвърля от тялото. Обикновено сте по-толерантни към него, ако имате непоносимост към лактоза. Ако имате проблем, то може да ви помогне. Може би това е една причина защо го считат за по-подходящо – във връзка с някакви здравословни проблеми.
Ала във всички случаи млякото е преносител на любяща грижовност.
(следва продължение)
Leave a Reply
