


Sharanagati
Collected words from talks of Swami Tirtha
Mar
9
(от лекция на Свами Тиртха, 08.05.2018, Рила)
(продължава от предишния понеделник)
Позволете да ви цитирам нещо. Най-напред слушайте! „Религия без мистерия е като религия без Бог. Ако размишлявате над божествените мистерии, трябва да съхраните смирението в сърцето си, почтителното отношение в размислите си и светостта в душата си. Не бива да компрометирате философията като смесвате нещата. Не бива да компрометирате логиката с безоснователно отношение. И не бива да компрометирате здравия разум, като го пренебрегвате.” И сега внимавайте. „Ако сте неспособни да докажете нещо,” – тоест чрез емпирично изследване – „ако не можете да докажете нещо, трябва да се съгласите с него. Ако не можете да проумеете, да разберете нещо – трябва да го повярвате. А ако не можете да повярвате нещо – трябва да му се възхищавате, да го обичате и да го следвате. По този начин невежеството ви ще бъде разпръснато от вашата вяра, съмненията ви ще бъдат елиминирани от уважението ви, и вярата ви ще бъде за вас доказан факт, досущ като да сте видели с очите си. Загасете пламъка на незначителната си индивидуална свещица и ще видите да грейва сияйният диск на слънцето на добродетелите.”[1]
Възхищение или обожание като начин на разбиране – какво самообладание! Как беше казано? „Ако не можеш да докажеш нещо, трябва да се съгласиш.” Чакайте малко, от 500 години ни учат да не се съгласяваме с нищо. Съмнявай се – това е основното послание на висшето образование. И ние се съгласяваме. Обаче прилагаме този метод спрямо само една тема – собствените си съмнения. Съмнявайте се в съмненията си. Двойното отрицание е позитивно утвърждение. И така, ако не можете да обясните нещо, съгласете се по въпроса.
Всъщност моят Гурудев даваше същия съвет. Той казваше: „Като идете в Индия ако не разбирате нещо, уважавайте го отдалеч”. Не е ли полезно това? Има много неща, които не разбирате, ако идете в Индия. Има много неща, които не проумявате дори тук, без да сте направили и крачка. Така че ако не можете да докажете нещо, съгласете се с него – това е революционен подход! Ако не можете да разберете нещо, повярвайте го. Това отново е напълно различно отношение към тази реалност – полагаме всички усилия с ума, с интелекта, и когато те се провалят, даваме кредит на вярата. А ако не можете да вярвате в нещо, трябва да му се възхищавате. Платон е казал, че философията е способността да се възхищаваш. И не само да се възхищаваш, защото възхищението поражда дистанция. Но трябва да боготвориш с любов, да обичаш. И да следваш.
Добре. Да вземем према-бхакти – безусловната, естествена наклонност на душата към Бога и към Божествената Двойка като цел. Да вземем повтарянето на махамантрата като средство. Можете ли да докажете това?
Отговор: С времето.
Свами Тиртха: Време – какво точно представлява това? Значи не можем да го докажем, нали? Не можем да докажем; тогава какво трябва да правим? Ако не можете да докажете нещо, тогава..?
Отговор: Да се съгласим.
Свами Тиртха: Да се съгласим ли по въпроса, че това е нашата цел – безусловната божествена любов; и че методът тя да се постигне е повтарянето на светите имена? Да. Може би не можем да го докажем, но можем да се съгласим с това. Защото тази покана ни очарова. Да вярваш в невероятното – това се нарича трансцендентност. Добре, съгласихме се. Можем ли да разберем ефикасността на този процес? Не ми казвайте „с времето“ – съжалявам, не можем да приемем този аргумент. Добре, може вие да можете, но аз не мога. Аз не мога да проумея как действа. Научил съм някои принципи за бхакти като процес. Не можем да проследим как работи, защото това е скрит мистичен процес. Въпреки това, ако прилагате метода, той действа много ефективно – това е втората характеристика. Не знаете как работи, но е много ефикасно. Също така, бхакти идва от само себе си. Не можете да я принудите. Опитвате, опитвате, но тя не идва. Не опитвате – тя идва. Обаче моля ви, недейте да ме цитирате: „Тиртха Махарадж каза, че не трябва да се опитваме”. Не, трябва да опитвате. Ала всички права са запазени за Кришна. И така, тя идва от само себе си, не можете да я принудите. Бхакти е независима. И четвъртият аспект е, че е непреодолима – дойде ли, ще ви отнесе. Мисля, че това е доста добро определение за према-бхакти.
(следва продължение)
[1] Авторът на цитата ще бъде разкрит в следващия брой
Leave a Reply
